Kurz kurentu: díl 1.: Úvod

Úvodní stránka/Blog, Články, Kurzy/Kurz kurentu: díl 1.: Úvod
 • učebnice kurentu

Kurz kurentu: díl 1.: Úvod

Kurent – postrach rodopisce?

Matriky jsou digitalizované, genealogické programy a sítě na dosah ruky. Zbývá poslední technická překážka a tou je rozluštění těch zamotaných klikyháků, kterými se dřív psalo. Čtečku kurentu jako apku na telefonu jsem ještě neviděl, věřte tomu, že jednou to někdo vymyslí, ale zatím si musíme vystačit s technikou vlastního mozku. Nebojte se, psát a číst novogotickým písmem se dokázali naučit děti před 250 lety, není důvod, proč by to nemělo jít i Vám. Můj návod Vám s tím určitě pomůže.

Při čtení matrik a dalších pramenů na našem území se setkáváme se třemi jazyky a dvěma skupinami písma. Zápisy byly psány buď latinsky, česky nebo německy. Pro latinu se od konce středověku používalo humanistické písmo, to je i písmo, které právě čtete. Humanistické písmo se však pro češtinu začalo používat až v půlce 19. století v souvislosti s národním obrozením. Do té doby se pro češtinu i němčinu používalo písmo novogotické, které mělo zpočátku jak českou tak německou variantu (jde o geografické nikoli jazykové typy). Novogotické písmo vydrželo potom ještě asi 100 let v německy mluvící Evropě, dokud jej sami Němci v r. 1941 nenahradili tzv. Normalschriftem (humanistickým písmem)

Novogotické písmo je pro nezkušeného čtenáře obtížnou překážkou, zvláště ve své kurzivní podobě známé jako kurent.

V paleografii narozdíl od typografie se kurzivou rozumí psané písmo označované typograficky jako italika. Tištěná kurziva se vyvinula z tzv. polokurzivy – u novogotického písma je to tzv. Kanzleischrift. V pravém slova smyslu je kurent pouze německá forma novogotické kurzivy, která zvítězila v českém prostředí teprve v 70. letech 18. století, kdy byla zavedena školská reforma a došlo k unifikaci školského písma.

Kurent patří k moderním psacím písmům, která jsou uzpůsobena rychlému navazování jednotlivých písmen. Vývoj znaků se tak často odchýlil od původní podoby gotických verzálek a minuskul, které většinou dobře čte i laik.

frakturschrift

Skutečně odlišných variet znaků je tu jen minimum a jsou to spíše minuskule (např. k,s,x). Problém se čtením nastává právě při proměně v psací písmo. Zkuste porovnat předchozí frakturu (kreslené písmo) s touto ukázkou kurentu.

deutsche_kurrentschrift

Odlišností je tu najednou mnohem více. Bude třeba je zvlášť probrat a hlavně je potom správně rozpoznat v dobovém textu. Přitom je třeba mít na zřeteli, že i písmo podléhá módním trendům a odráží se v něm individuální projev pisatele. Tato ukázka kurentu zobrazuje jeho moderní a navíc krasopisnou verzi, takže osvojit si jednu takovou sadu k úspěšnému čtení zdaleka nestačí.

Pro dobré osvojení novogotických znaků, doporučuji napsat si nějaký text nebo použít text, který dobře znáte a strojově jej převést do nějakého novogotického fontu.

K tomu Vám skvěle poslouží tento nástroj:

http://www.altdeutsche-schrift.de/adsschreiben.php#schriftfeld

Až se dostatečně procvičíte, můžete se těšit na další lekci, kde se budu věnovat odlišnostem a zvlášnostem jednotlivých znaků.

Tak hodně štěstí ve cvičení!

8 Comments

 1. Jana Valová 30.10.2018 v 14:56

  Pane Pecháčku, vy jste poklad !! Konečně se díky Vám a Vašemu kurzu naučím kurent !!
  Ten německý “překladovník” je super !! Díky !! Jsem tak nadšená, že musím dávat samé vykřičníky.
  Jana

 2. Martina Hawlasková 26.3.2019 v 21:04

  Dobrý den, můžete mi prozradit, jaká dobová učebnice je na úvodní fotce k tomuto dílu kurzu?
  Děkuji. Martina

 3. Jan Pecháček 26.3.2019 v 21:12

  Dobrý den, je to Mein Erstes Schulbuch vydaná roku 1920 ve Švýcarsku.

 4. Evženie Stavělová 7.3.2020 v 10:30

  Potřebuji přečíst starou kroniku naší farnosti, ale připadá mi to, jak čaj rozsypaný po papíře. Domníváte se, že by se dala kniha sehnat a nebo ji aspoň oskenovat? Děkuji za zprávu. Evženie Stavělová

 5. Betty Heath 6.9.2020 v 22:13

  Thank you for your course and the work you have done to make it available. The link in this section is like a gold mine!

 6. Ingrid Ahne 28.12.2020 v 19:27

  Chce se mi říkat Vám “Poklade”. Trápím se se zápisy v matrice (Sudety přelom 18. a 19. stol) a tohle je naprosto skvělá pomoc!!! Děkuji

 7. Petra Honzová 30.3.2021 v 14:30

  Moc děkuji, i já se snažím přelouskat zápisy z matrik a díky Vám se daří některá slova rozkrývat !:)

 8. Jan Macák 28.8.2021 v 15:39

  Děkuji za motivaci porozumět některým zápisům v matrikách.

Napsat komentář